Geosyntetyki wywołały swego rodzaju rewolucję w inżynierii, sprawiając, że trudne, czy wręcz niemożliwe, stało się codziennością. Geosyntetyki to polimerowe materiały, które łączy się z podłożem gruntowym. Przyjmują wiele form i pełnią wiele funkcji. Wśród geosynetetyków wielką popularnością cieszy się geosiatka komórkowa, zwana powszechnie geokratą.
Czym jest geokrata? To przestrzenna struktura, wykonana z polimerów (stosuje się tu HDPE – polietylen o wysokiej gęstości). Jest czymś więcej, niż zwykła siatka, bowiem jej struktura porównywana jest do plastra miodu i jest przestrzenna, dzięki czemu grunt zatrzymany zostaje w licznych komórkach geokraty, co ułatwia wiele zadań. Gdzie więc geokrata znajduje zastosowanie?
Funkcje gokraty zależą właściwie od wyobraźni projektanta. Wystarczy bowiem wziąć pod uwagę jej niezwykłe właściwości, a można z tym materiałem osiągnąć naprawdę wiele. Na szeroką skalę geokrata wykorzystywana jest w branży drogowej, gdzie znacząco ogranicza konieczność wymiany gruntu i poprawia wytrzymałość drogi. Wynika to z faktu, że materiał zamknięty w przestrzennych komórkach geokraty dużo łatwiej się zagęszcza, co wydatnie ogranicza późniejsze osiadanie terenu. Generalnie dzięki zastosowaniu geokraty wytrzymałość drogi znacznie wzrasta.
Jednak branża drogowa to nie jedyne miejsce, gdzie geokrata święci triumfy. Wykorzystuje się ją także w branży kolejowej, ale spora część zastosowań geokraty wiąże się z placami, parkingami, a także ogrodami i terenami przydomowymi, gdzie wydatnie pomaga w tworzeniu podjazdów, ścieżek i skarp. Place i parkingi stanowią ważne miejsca, gdzie geokrata okazuje się niezastąpiona. Tak powstały tzw. zielone parkingi. Pomysł opiera się na stworzeniu parkingu, który nie będzie powierzchnią w pełni szczelną (przepuszczalną dla wody deszczowej), a jednocześnie odpowiednio stabilnej dla parkowania pojazdów. Niejako dodatkowym aspektem jest dopuszczenie możliwości rozwoju roślinności (w formie trawnika) na takim terenie. Często z uwagi na nasilony ruch pojazdów jest to trudne, niemniej parking wykonany z wykorzystaniem geokraty jest rozwiązaniem dużo bardziej ekologicznym, niż asfalt, czy kostka brukowa, choćby już ze względu na samą swoją wodochłonność.
Geokrata pozostaje konkurencyjna wobec kostki brukowej, czy asfaltu również pod innym względem – kosztów. To dlatego często stosują ją właściciele prywatnych posesji. Geokrata okazuje się dużo tańsza od kostki brukowej (która jest szczelna, a jej ułożenie wymaga generalnie wykwalifikowanej ekipy robotników). Dlatego podjazdy i place wykonane na bazie geokraty nieustannie zyskują na popularności. Zastosowanie geokraty w ogrodzie na podjeździe i parkingu się nie kończy. Można ją także wykorzystać przy tworzeniu ścieżek, ale także skarp, które może z powodzeniem umocnić i uchronić przed niechybną erozją.
Geosyntetyki to materiały, które zrewolucjonizowały inżynierię. Klucz od ich sukcesu tkwi we wszechstronności, ale też zalet, jakie wynikają ze stosowania tego geosyntetyku.